INTER-HOUSE HINDI ELOCUTION COMPETITION

INTER-HOUSE HINDI ELOCUTION COMPETITION

An Inter-House Hindi Elocution Competition was organized in the auditorium of St. Michael’s School, Durgapur on the 25th of July, 2023. For the Primary level, there were 3 categories –

Category No. 1 – (Class -1),

Category No.  2 – (Classes 2 – 3),

Category No. 3 – (Classes 4 – 5),

For the Secondary  level there were 2 categories –

Category No. 1 – (Classes 6 – 8)

Category No. 2 – (Classes 9 – 12).

The students of Classes  I to VIII  recited poem whereas the students of Classes IX – XII delivered speeches on different topics . The program started with a prayer by the School Head Mistress Mrs. Sarika Khimla . The program for Primary school was conducted by our Hindi teacher Mrs. Neelam Saluja and the program for Secondary school was conducted by Mrs. Hemlata Sharma.  At the end of the program, the Principal of the school praised all the students for participating in the Elocution Competition, as well as the teachers who mentored them . The Subject Supervisor of the Hindi department, Mr. Subodh Kumar Panday, guided the students for better performance in the future. There were three judges each for the Primary School and Secondary School .

 

THE LIST OF THE PRIMARY SCHOOL  WINNERS  IS AS FOLLOWS :-

 

Category               NAME                       HOUSE                            CLASS                                      POSITION

Category No. 1 –   Aarav Keshari          St. Patrick’s House                 1D                                                 1st

Tarushi Tarwe           St. David’s House                  1A                                                 2nd

Ishan Roy                 St. George’s House                1D                                                 3rd

 

Category No. 2 –   Ishana Rai                  St. David’s House                   3C                                                1st

Nandini Ghanti          St. Patrick’s House                   3A                                               2nd

Meghna Dutta            St George’s House                   2A                                               3rd

Category No. 3 –   Anurag Patra              St. Patrick’s House                 5D                                                1st

Kritika Singh              St. Andrew’s House                4B                                               2nd

Aritra Karak                St. George’s House                4A                                                3rd

 

THE LIST OF THE SECONDARY SCHOOL WINNERS  IS AS FOLLOWS :-

 

Category               NAME                     HOUSE                                          CLASS                         POSITION

Category No. 1 –   Shourya Prasad       St. Patrick’s House                             7D                                     1st

Drishti Khandelwal  St. Andrew’s House                          7B                                     2nd

Shyam Gupta           St. David’s House                              8A                                     3rd

Category No. 2 –    Khushi Kumari       St. David’s House                               9D                                     1st

Rabindranath

Chatterjee                St Patrick’s House                             10B                                     2nd

Aryan Nayak          St. George’s House                             9A                                       3rd